مراقبت از اسب

مراقبت از اسب

0 دیدگاه 27 شهریور 1400 چاپ خبر بازدید: 146
مراقبت از اسب
نکاتی را برای حفظ سلامت و شادابی اسب خود بدانید.

به گزارش پایگاه خبری "دامپزشک"، سیستم گوارشی اسب برای هضم وعده های غذایی مکرر و کوچک علوفه در طول روز طراحی شده است. رژیم غذایی اصلی برای اکثر اسبها باید علف و یونجه با کیفیت خوب ، عاری از گرد و غبار و کپک باشد. آب تمیز و منجمد نشده باید همواره همراه با مقدار کمی مواد معدنی/نمک در دسترس باشد.

همه اسبها نیاز به واکسیناسیون و کرم زدایی منظم دارند. توصیه های واکسیناسیون بر اساس سن ، میزان سفر اسب و محل زندگی متفاوت است ، بنابراین بهتر است با دامپزشک خود مشورت کنید. برای دریافت یک ایده کلی در مورد واکسن هایی که باید به اسب خود بدهید ، از دستورالعمل های واکسیناسیون انجمن آمریکایی پزشکان اسب دیدن کنید .

کرم ها می توانند باعث کاهش وزن ، ضعف و قولنج شوند. مهم است که تماس اسب خود را با انگل ها به حداقل برسانید. مدیریت صحیح مستلزم عدم قرار دادن تعداد زیاد اسب در زمین کوچک ، چرخش در مراتع و حذف منظم کودهای دامی است.

اسب ها حیوانات اجتماعی هستند که از نظر فیزیولوژیکی وقتی توانایی پرسه زنی و تعامل با سایر اسب ها را دارند از نظر فیزیولوژیکی بسیار سالم هستند. همه صاحبان اسب به مناطق وسیعی از زمین دسترسی ندارند. مراقب او باشید تا فرصت های معاشرت و غنی سازی را برای او فراهم کنید و در صورت امکان مشارکت روزانه را در اختیار او قرار دهید. اگر اسب شما بیرون زندگی می کند ، مطمئن شوید که او همیشه به پناهگاه امن دسترسی دارد.

تا زمانی که هوا بسیار مرطوب و بادخیز نباشد ، اسب ها سرما را بسیار بهتر از گرما و رطوبت تحمل می کنند. در روزهای گرم و مرطوب ، مهم است که مقدار زیادی آب تازه ، مواد معدنی و دسترسی به سایه مناسب برای اسب خود فراهم کنید. در گرمای شدید ، احتیاط کنید و ورزش های اجباری را محدود کنید. به همین ترتیب، در هوای بسیار سرد ، اطمینان حاصل کنید که اسب شما به سرپناه دسترسی دارد و می تواند از خود در برابر رطوبت و باد محافظت کند. برخی از اسب ها برای گرم شدن بیشتر نیاز به یک پتو ضد آب دارند. بسته به سطح فعالیت اسب شما ، محیط و نوع بدن او ، اسب شما ممکن است به کفش نیاز داشته باشد. 

دندان اسبها به طور مداوم رشد می کند. سایش ناهموار می تواند منجر به نقاط تیز و لبه هایی شود که باعث درد و مشکل در جویدن می شود. دندانهای اسب باید سالی یک یا دوبار چک شود (برای صاف شدن آنها). مشکلات دندانی ، از نقاط دردناک گرفته تا پوسیدگی دندان ها ، ممکن است باعث مشکل در جویدن یا "قورت دادن" شود ، که هنگام افتادن غذا از دهان رخ می دهد. علائم دیگر بیماری های دندانی ممکن است شامل بوی بد دهان ، هضم نشده یونجه در مدفوع یا ناراحتی ناشی از بینی باشد. بیماری های دندانی می تواند منجر به خفگی (انسداد مری) ، قولنج و کاهش وزن شود.

کارشناسان مرکز کنترل سم حیوانات ASPCA لیستی از گیاهان سمی برای اسب تهیه کرده اند. لیست زیر را برای تعدادی از رایج ترین گیاهان سمی که ممکن است با آنها روبرو شوید ، بررسی کنید.

برگهای افرا قرمز پژمرده
گردوی سیاه 
بلوط (مخصوصاً برگهای جدید در بهار)
گونه های تاکسوس (سرخدار ، سرخدار ژاپنی ، سرخدار آمریکایی ، سرخدار انگلیسی ، سرخدار غربی ، خرما و گل رز)
رودودندرون و آزالیا
اسنکروت سفید ، غنی از گیاه سفید ، ساقه سفید ، علف هرز ، علف هرز سوراخ دار
خار ستاره زرد ، خار خار بارنابی 
سوسک های آبله ، که گاهی اوقات در یونجه یونجه ، به ویژه در غرب میانه و جنوب غربی یافت می شود
اگر مشکوک هستید که حیوان شما ماده سمی خورده است ، لطفاً با دامپزشک تماس بگیرید.

به این وب سایت رای دهید