نکاتی در مورد تغذیه خرگوش ها

نکاتی در مورد تغذیه خرگوش ها

0 دیدگاه 28 شهریور 1400 چاپ خبر بازدید: 141
نکاتی در مورد تغذیه خرگوش ها
خرگوش ها گیاه خوار هستند ، بنابراین بیشتر رژیم غذایی آنها باید از یونجه علفی باشد که سرشار از ویتامین A و D و همچنین کلسیم ، پروتئین و سایر مواد مغذی است.

به گزارش پایگاه خبری "دامپزشک"،  خوردن یونجه باعث سلامتی خرگوش می شود و باید همیشه در دسترس باشد. علاوه بر این ، غذای گلوله ای خرگوش و انواع سبزیجات برگ سبز تیره بخش مهمی از رژیم غذایی کامل و متعادل خرگوش شما هستند. غذاهای حاوی میوه ، باید بخش کوچکی از رژیم غذایی حیوان خانگی شما را تشکیل دهند.

آب تازه ، تصفیه شده و بدون کلر باید به طور مداوم در دسترس باشد ، به ویژه در هوای گرمتر ، زیرا خرگوش ها مستعد گرمازدگی هستند. بسته به اندازه خرگوش شما ، مصرف آب باید روزانه حدود 10 اونس باشد. بطری آب خرگوش خود را روزانه بشویید و هر هفته با آب داغ و یک برس بطری تمیز کنید. مانند هر تغییری در رژیم غذایی خرگوش ، شما نیز می خواهید غذاهای جدید را به آرامی و در مقادیر کم معرفی کنید. خرگوش ها مستعد ابتلا به آنتریت مخاطی و بی اشتهایی هستند و تغییرات ناگهانی در محتوای رژیم غذایی آنها می تواند حیوان خانگی شما را در معرض خطر ابتلا به این شرایط جدی قرار دهد.

خرگوش ها برای هضم مناسب به فیبر نیاز دارند. بنابراین، یونجه باید همیشه در دسترس باشد. جویدن یونجه همچنین باعث فرسودگی دندان های خرگوش شما می شود که به طور مداوم رشد می کنند. همیشه یونجه تمیز و با کیفیت و تمیز ، خشک ، معطر و بدون کپک خریداری کنید. بسته به سن و نیازهای خاص خرگوش، انواع مختلفی از مخلوط یونجه و علف وجود دارد. یونجه تیموتی یک انتخاب عالی با کیفیت بالا برای خرگوشهای بالغ است، در حالی که ترکیب یونجه با کیفیت بالا برای خرگوشهای زیر هفت ماه ایده آل است. 

برای خرگوش غذای پلت شده را انتخاب کنید که تازه است و توسط دامپزشک آزمایش شده و تایید شده است و دستورالعمل تغذیه روی بسته بندی را به عنوان راهنما دنبال کنید. در صورت داشتن نوزاد خرگوش یا خرگوش سالمند ، با دامپزشک خود مشورت کنید.

انواع سبزیجات و سبزیجات برگ سبز تیره مانند کلم پیچ ، سبزی شلغم ، هویج ، کاهو رومانیایی ، جعفری ، سبزیجات و ریحان را به خرگوش خود بدهید. بسیاری از سبزیجات برای خرگوش شما ایده آل هستند. همه محصولات را کاملاً بشویید تا آلودگی و آثار آفت کش های مضر از بین بروند. علاوه بر این، مهم است که محصولاتی را که طی چند ساعت خورده نشده اند دور بریزید.

به دلیل دارا بودن قند در میوه ها کمتر و بیشتر سبزیجات به خرگوش بدهید. وعده های کوچک و به اندازه لقمه (به غیر از دانه ها) که گهگاه سرو می شوند خرگوش شما را خوشحال می کند. سیب ، گلابی ، توت فرنگی ، زغال اخته ، آناناس ، موز ، کیوی ، زردآلو ، پاپایا ، آلو ، تمشک و هلو را انتخاب کنید.

از آنجا که دندان های خرگوش شما به طور مداوم رشد می کنند، باید انواع جویدنی های سرگرم کننده از جمله چوب، اسباب بازی، توپ و خوراکی هایی که برای خرگوش و سایر حیوانات کوچک تهیه می شود را در دسترس خرگوش قرار دهید. این اسباب بازی ها و خوراکی ها برای خرگوش شما مفرح است و می تواند غرایز تغذیه طبیعی او را بجوید و تشویق کند. آنها همچنین به رفع خستگی و جلوگیری از رویش بیش از حد دندان ها کمک می کنند. یکی دیگر از گزینه های درمان ، لیسیدن نمک حیوانات کوچک است که منبع غنی از مواد معدنی سالم است و راهی سالم برای برآوردن میل خرگوش به نمک است.

غذاهایی که باید از آنها اجتناب کرد شامل: شکلات، کاهو کوهی (به دلیل محتوای کم تغذیه ای) ، لوبیا ، ریواس ، ذرت تازه ، سیب زمینی ، محصولات لبنی ، نان و گوشت است. هرگز به خرگوش خود هیچ گونه گیاه ، گل یا علفی از حیاط یا باغ خود ندهید زیرا ممکن است حاوی سموم دفع آفات یا سایر خطرات باشد. بسیاری از گیاهان آپارتمانی سمی هستند ، بنابراین همیشه وقتی حیوان خانگی کوچک شما از محیط زندگی خود خارج می شود ، نظارت کنید.

اگر در خرگوش خود چیزی غیر عادی مشاهده کردید ، او را فوراً نزد دامپزشک ببرید.

به این وب سایت رای دهید