بخش دامپزشكي

اوقات شرعینظر سنجی

اين سايت چقدر مفيد بود
 

آمار بازدید کنندگان

mod_vvisit_counterامروز52
mod_vvisit_counterدیروز523
mod_vvisit_counterاین هفته2262
mod_vvisit_counterاین ماه8266
mod_vvisit_counterکل بازدیدها1738775

حاضرين در سایت

 11 مهمان حاضر
Mitra Global CMS Mitra Global CMS Mitra Global CMS
 
واکسن چیست PDF چاپ نامه الکترونیک

واکسن چیست؟

موجود زنده ، مانند بدن انسان به خودی خود نیروی مقاومت و غلبه یافتن بر میکروبها را دارد. این حالت را « مصونیت » می‌نامند. اما در برخی از موارد باید بدن را از خارج کمک کرد ، تا چنین مصونیتی را پیداکند. در بسیاری از بیماریهایی که از ویروس پدید می‌آیند، اگر انسان یکبار آن بیماری را بگیرد و خوب بشود دیگر در برابر آن مصونیت پیدا می‌کند. مثلاً آبله ، سرخک و آبله مرغان از بیماریهایی هستند که اگر یک بار انسان آنها را بگیرد، برای همیشه از آنها مصونیت پیدا می‌کند. یعنی دیگر آنها را هرگز نخواهد گرفت.

اما بیماریهای دیگری مانند آنفلوانزا ممکن است چند بار به سراغ انسان بیایند. پس برای رهایی از چنگ آنها ، بطور مصنوعی در انسان مصونیت ایجاد می‌کنند. بدین طریق که ویروس ضعیف شده آن بیماری را به بدن تزریق کرده، انسان را دچار یک حالت خفیفی از آن بیماری می‌نمایند. ولی چون این بسیار ضعیف است، انسان به زودی بهبود می‌یابد و پس از بهبودی کامل برای یک مدت طولانی در برابر آن مرض ، مصونیت پیدا می‌کند.

تاریخچه ، تعریف واکسن و اصطلاحات مرتبط:

حدود 600-200 سال قبل از میلاد ، مردم مناطق ایران ، هند و چین برای جلوگیری از ابتلا به بیماری آبله انسانی ، محتوای خشک شده پوستولهای آبله را از طریق سوزن و استنشاق از طریق بینی به افراد تلقیح می‌کردند. در حقیقت آنها بطور اتفاقی بانی امر واکسیناسیون در جهان گردیدند. اولین اقدام همگانی در جهت ایمن سازی افراد سالم علیه آبله انسانی در سال 1718 در انگلستان و سپس آمریکا بعمل آمد تا اینکه در سال (8) 1796 دکتر ادوارد جنر انگلیسی دریافت که با تلقیح مواد موجود در زخم ناشی از آبله گاوی می‌توان افراد را علیه آبله انسانی ایمن نمود بدون آنکه خطر مرگ و عوارض شدید بدنبال داشته باشد. از اینرو وی بعنوان پایه گذار و پدر واکسن نوین در جهان شناخته شد.

از نظر لغوی Vaccine از کلمه Vacca بمعنی گاو مشتق شده است و این اصطلاح از سوی لوئی پاستور و به افتخار تلاشهای ادوارد جنر درخصوص پیشگیری از ابتلاء‌ به آبله بکار برده شد چرا که اولین واکسن و روش واکسیناسیون در دنیا از آبله گاوی تهیه و با اجرا درآمد. نامگذاری و تعریف واکسن از کشوری به کشور دیگر متفاوت است.

در ایالات متحده آمریکا اصطلاح واکسن به فرآورده‌ای اتلاق می‌گردد که حاوی ویروس یا تک یاخته زنده تخفیف حدت یافته یا مرده ، باکتری زنده تخفیف حدت یافته یا اسید نوکئیک باشد. در مقابل فرآورده‌های حاوی باکتری کشته و دیگر میکروار گانیسم‌ها، بسته به نوع آنتی ژن موجود در آنها بعنوان باکترین، عصاره باکتریائی، تحت واحد، باکترین توکسوئید و توکسوئید خوانده می‌شوند.

در اتحادیه اروپا، اصطلاح واکسن شامل تمام فرآورده‌هایی است که برای تحریک ایمنی زایی فعال در انسان یا حیوان ، علیه بیماری ساخته می‌شوند (بدون توجه به نوع میکروارگانیسم یا نوع توکسین میکروبی که از آن واکسن تهیه می‌شود). تعریف اخیر از واکسن از مقبولیت بیشتری در کشور‌های مختلف جهان از جمله کشورمان برخوردار است. از اینرو به فرآورده‌های بیولوژیک که ایجاد ایمنی غیر فعال می‌نمایند و یا جهت درمان آلرژیها و کارهای تشخیصی بکار می‌روند ،‌ واکسن اتلاق نمی‌گردد.

در ارتباط با واکسن و واکسیناسیون ، اصطلاحاتی بکار می‌رود که عبارتند از:

بی ضرری (Safety): حصول اطمینان از بی خطر بودن واکسن در قبال انسان یا دام. بعبارت دیگر در صورت مصرف واکسن با دز توصیه شده از سوی تولید کننده ، نباید عوارض موضعی و سیستمیک غیر منتظره حاصل گردد.

اثر بخشی (Efficacy): توانایی اختصاص فرآورده‌ بیولوژیک در ایجاد نتایج مورد انتظار (کاهش بروز، کاهش حدت و یا کاهش سرایت بیماری) بشرطی که طبق نظر کارخانه سازنده آن و تحت شرایط توصیه شده عمل شود.

توانمندی (Potency): حصول اطمینان از توان واکسن در ایجاد ایمنی مطلوب. بعبارت دیگر اثبات توان نسبی یک فرآورده بیولوژیک در ایجاد اثرات مورد انتظار بر اساس روشهای آزمایشی مناسب را توانمندی آن واکسن گویند.

توانمندی با اثر بخشی مرتبط است و به مقدار آنتی ژن موجود در واکسن بستگی دارد با این تفاوت که اثر بخشی در مرحله بالک و یا بمنظور اخذ مجوز ساخت انجام می‌گردد ولی توانمندی در مرحله نهائی ساخت واکسن به اجرا در می‌آید.

پایداری (Stability): محدوده زمانی که در طی آن توانمندی فرآورده‌ بیولوژیک ثابت و بدون تغییر باقی می‌ماند.

خلوص (Purity): عاری بودن واکسن از سایر میکروارگانیسم‌ها

بالک (Bulk): به فرآورده‌ای که در حجم کوچک و یا بزرگ بشکل فله تهیه شده ، در داخل یک ظرف قرارداد و آماده بسته بندی می‌باشد ، گفته می‌شود.

بچ (Batch): به کل یک فرآورده که از یک بالک هموژن حاصل شده و دارای ترکیب یکنواخت باشد، اتلاق می‌گردد. این فرآورده با یک شماره مخصوص کد گذاری و شناسایی می‌شود.

لات (Lot): به فرآورده موجود در ظروفی که در یک شیفت کاری عملیات پر کنی و درپوش گذاری بر روی آنها انجام شده و دارای ترکیب یکنواخت می‌باشند، گفته می‌شود. این ظروف با یک شماره مخصوص کد گذاری و شناسایی می‌شوند. در واقع لات همان بچ و یا جزئی از آنست.

زمان خودداری از مصرف گوشت و شیر دام واکسینه(Withdrawal Time / Discard Time) :

مدت زمان عدم مصرف شیر و گوشت دام پس از تجویز واکسن این مدت زمان بسته به نوع واکسن (بخصوص واکسنهای زنده) بر طبق توصیه FDA برای گوشت حداقل 21 روز و برای شیر حداقل 72 ساعت است.

علل توصیه مصرف واکسن:

بمنظور پیشگیری از بروز و شیوع بیماریهای عفونی و مسری مابین انسانها و یا دامها و نیز اجرای برنامه ریشه کنی ، کنترل و مبارزه با بیماری می‌بایست از واکسن استفاده نمود. ناگفته پیداست که اثرات و فواید حاصل از واکسیناسیون علیه یک بیماری خاص بقدری بالاست که هرگز نباید به بهانه تحمیل هزینه، از انجام آن سرباز زد. در این بین خطرات عوارض ناشی از بروز و شیوع آن بیماری و تحمیل هزینه‌های گزاف را نیز نباید فراموش کرد. از اینرو واکسن و واکسیناسیون بعنوان اولین اولویت کاری مسئولین بهداشتی هر کشور در جهت حفظ و ثبات سلامت جامعه ، کنترل، مبارزه و ریشه کنی بیماریهای قلمداد می‌گردد. جمله مشهور «پیشگیری مقدم بر درمان است» به تنهایی بهترین توجیه گر استفاده از واکسن می‌باشد.

ویژگی واکسن و تفاوت آن با دارو:

واکسن ایده آل باید خالص ، بی ضرر ، توانمند و موثر باشد. همچنانکه پاتوژنز و اپیدمیولوژی هر بیماری با بیماری دیگر متفاوت است، نقش و کارایی یک واکسن در کنترل یک بیماری دیگر نیز متفاوت است. برخی واکسنها ممکن است بقدری موثر باشند که ایمنی حاصل از آنها نه تنها مانع بروز علایم بالینی بیماری شود بلکه باعث پیشگیری از عفونت و جلوگیری از تکثیر عامل بیماری نیز گردد. دیگر واکسنها ممکن است علایم بالینی بیماری را مهار کنند ولی قادر به مهار عفونت و یا گسترش بیماری نباشند. در برخی موارد ممکن است ایمنی حاصل از واکسیناسیون چندان موثر نبوده و تنها منجر به کاهش حدت بیماری شود. 

عمده تفاوتهای موجود میان واکسن و دارو

واکسن

دارو

برای پیشگیری از بروز بیماری در تعداد کثیری از جمعیت تجویز می گردد

برای درمان بیماری در جمعیت محدودی از جامعه تجویز می گردد .

عوارض جانبی و ناخواسته ناشی از آن کمتر است

عوارض جانبی و ناخواسته ناشی از آن زیاد است

با افزایش ایمنی بطور غیرمستقیم باعث ایجاد مقاومت در بدن و حذف عامل بیماری می گردد

معمولا بطور مستقیم روی عامل بیماری تاثیر می گذارد

به افراد و دامهای سالم تجویز می گردد

عمدتا به افراد و دامهای مبتلا تجویز می گردد

اثر ایمنی زائی آن بطئی و زمان بر است

اثر درمانی آن بلافاصله و معمولا در زمان کمتری بروز میکند

یک فرآورده بیولوژیک است

عمدتا یک فرآورده شیمیایی است

در تولید آن علوم ایمنی و داروشناسی دخیل است

در تولید آن داروشناسی دخیل است

در مصرف آن بسیج عمومی امکانات و عزم ملی لازم است

در مصرف آن بسیج عمومی و عزم ملی لازم نیست

حفظ زنجیره سرد برای آن ضروری و مهم است

عمدتا در دمای اتاق نگهداری می شود

چون یک فرآورده بیولوژیک است احتمال تفاوت خواص از یک پچ به پچ دیگر وجود دارد

چون یک فرآورده شیمیایی است احتمال تفاوت خواص از یک پچ به پچ دیگر بعید است

در مقادیر کم تجویز می شود ولی اثرات فراوانی بدنبال دارد

در مقادیر زیاد و بطور مکرر تجویز می گردد

هزینه آن در قیاس با دارودرمانی کمتر است

هزینه آن در قیاس با واکسیناسیون بالاست

در اکثر موارد اثرات ایمنی زائی آن قابل انتشار به نتاج است

تاثیر آن فردی است و اثر درمانی آن بندرت به نتاج تسری می یابد

تکرار مصرف آن با فاصله زمانی زیادی است

تکرار مصرف آن با فاصله زمانی کوتاهی است

پس از مصرف آن ، احتمال ابتلا به بیماری مربوط به حداقل تا یک مدت زمان معین ، ضعیف است

پس از مصرف آن ، احتمال ابتلا به بیماری مربوطه با فاصله زمانی کوتاه ، وجود دارد

تنوع کمتری دارد

تنوع آن بسیار زیاد است

 
 
Mitra Global CMS Mitra Global CMS Mitra Global CMS

سايت گياهان دارويي

آگهی

سايت جامع داروهاي دامپزشكي

مطالعات توجيهي طرح ها

آگهی

كتاب هاي تاليف شده

آگهی

ساعت

تقویم فارسی

 
جمعه
۱۳۹۴
بهمن
۲۳
 

آب و هوا

آگهی
Turkiye'nin En Buyuk direk film izleme sitesi. Turkiye'nin En Buyuk direk film izleme sitesi. Turkiye'nin En Buyuk filim izleme sitesi. pctrs harew filim izle,diziizle
dizi izle sinemada film izle dizi seyret dizi izlesene yabancı film izle izlesene dizi