آیا دادن

آیا دادن "پنیر" به سگ ها بلامانع است ؟

0 دیدگاه 16 شهریور 1401 چاپ خبر بازدید: 399
آیا دادن
سگ ها عاشق غذا هستند و این غذاها موثرترین ابزار جهت پاداش دادن به سگ شما در طول آموزش و زمان بازی هستند.

سگ ها عاشق غذا هستند و این غذاها موثرترین ابزار جهت پاداش دادن به سگ شما در طول آموزش و زمان بازی هستند.

به گزارش پایگاه خبری "دامپزشک"، صدها نوع غذای تجاری سگ در بازار وجود دارد. برخی از میوه ها، سبزیجات و غذای انسان را نیز می توان به عنوان غذا به سگ ها داد. پنیر یکی از این خوراکی های محبوب می باشد . صاحبان سگ ها اغلب از پنیر به عنوان خوراکی یا راهی برای مخفی کردن داروهایی که حیوانات خانگی آنها باید مصرف کنند استفاده می کنند.

 

پنیر چگونه درست می شود؟

دانستن طرز تهیه پنیر به ما کمک می‌کند تا بفهمیم که آیا دادن پنیر برای سگ‌ها بی‌خطر است یا اینکه باعث بروز مشکلات جدی دستگاه گوارش (GI) می‌شود.

پنیر انواع و اقسام مختلفی دارد که هر کدام بافت و طعم متمایز خود را دارند، اما همه آنها فرآیند اولیه یکسانی را طی می کنند تا تبدیل به پنیر شوند. تمام محصولات پنیر از شیر حیوانات مختلف مانند گاو، بز، گوسفند یا گاومیش به دست می آیند. در انواع خاصی از پنیر، بیش از یک نوع شیر برای ایجاد طعم متمایز استفاده می شود.

شیر را از عمد دلمه می کنند تا پنیر درست شود. ابتدا آن را در یک خمره ریخته و یک کشت باکتریایی به آن اضافه می کنند تا لاکتوز موجود در شیر را به اسید لاکتیک تبدیل کند و آن را اسیدی تر کند. سپس آنزیمی به نام مایه پنیر به شیر اضافه می شود تا دلمه شود. کشک ها سپس فرآوری می شوند و آب پنیر را تخلیه می کنند، نمک می زنند و شکل می دهند تا محصول نهایی پنیر تولید شود. تغییرات این مرحله در انواع مختلف پنیر اتفاق می افتد، اما تقریباً همه آنها این فرآیند اساسی را طی می کنند.

 

آیا خوردن پنیر برای سگ ها بی خطر است؟

به طور کلی، بله، اکثر محصولات برای دادن به سگ بی خطر هستند. در مقادیر کنترل شده، پنیر به خوبی توسط اکثر سگ ها قابل هضم است و به راحتی هضم می شود. اما همه پنیرها برای سگ ها بی خطر نیستند و همه سگ ها نمی توانند خوردن پنیر را بدون نشان دادن علائم بیماری تحمل کنند.

در حالی که بیشتر پنیرها بی خطر هستند و حاوی هیچ گونه ماده سمی نیستند، برخی از آنها در صورت مصرف توسط سگ ها می توانند مشکلات سلامتی جدی ایجاد کنند. پنیر آبی یکی از انواع پنیرهایی است که باید از مصرف آن اجتناب کرد.

پنیر آبی با افزودن یک قالب قارچی به نام پنی سیلیوم به مخلوط در طول فرآیند پنیر سازی به دست می آید. رشد کپک باعث ایجاد بوی متمایز و طعمی می شود که پنیرهای آبی به آن معروف هستند. در حالی که انسان ها می توانند کپک قارچی موجود در پنیر آبی را تحمل کنند، سگ ها به آن بسیار حساس هستند. هنگامی که سگ ها پنیر آبی را مصرف می کنند، پنیر آبی می تواند باعث GI شدید و علائم سیستمیک در سگ شود. علائم اولیه شامل استفراغ، اسهال، از دست دادن اشتها و ضعف است. اگر سگ مقدار زیادی پنیر آبی بخورد، کپک می تواند باعث عفونت شدید و در نتیجه تب و تشنج شود. اگر سگ شما به طور تصادفی یک تکه بزرگ پنیر آبی خورد و علائم ذکر شده در بالا را نشان داد، بهتر است سگ خود را فورا نزد دامپزشک ببرید.

نگرانی دیگری که اکثر صاحبان سگ در مورد پنیر دارند، خطر واکنش های معده و روده ای به دلیل محتوای لاکتوز آن است.

به عنوان مثال توله سگ های جوان، سیستم گوارش آنها آنزیمی به نام لاکتاز تولید می کند که به هضم لاکتوز در شیر مادر کمک می کند. اما با افزایش سن، آنزیم های سیستم گوارشی آنها تغییر می کند و لاکتاز تقریباً ناپدید می شود. این بدان معنی است که سگ های مسن ظرفیت بسیار کمی برای هضم لاکتوز شیر دارند و عملاً به لاکتوز حساسیت دارند.

 

خوشبختانه، نگرانی در مورد عدم تحمل لاکتوز در پنیر بسیار غیر معمول است، زیرا اکثر محصولات پنیر در طی فرآیند اسیدی کردن، محتوای لاکتوز خود را از دست می دهند. لاکتوز در طی این فرآیند به اسید لاکتیک تبدیل می شود و هر چه پنیر کهنه شود، لاکتوز کمتری در آن وجود دارد. بنابراین، واکنش های نامطلوب به پنیر به دلیل عدم تحمل لاکتوز در بیشتر سگ ها و بیشتر انواع پنیر بسیار نادر است.

با این حال سگ هایی وجود دارند که به لاکتوز بسیار حساس هستند که حتی مقدار کمی از آن می تواند علائم گوارشی مانند استفراغ و اسهال را در آن ها ایجاد کند. انواع پنیر نیز وجود دارد که حاوی مقدار لاکتوز بالاتری است، به اندازه ای که باعث ایجاد مشکل در سگ هایی با عدم تحمل شدید لاکتوز می شود.

پنیر همچنین حاوی مقادیر زیادی چربی است، که اگر به سگ شما در مقادیر زیاد، به خصوص به طور منظم، داده شود، می تواند مشکل ساز شود. غذای پرچرب در سگ ها اگر به درستی کنترل نشود می تواند باعث افزایش سریع وزن و چاقی شود.

محتوای چربی بالا همچنین می تواند باعث ایجاد پانکراتیت شود، یک مشکل جدی و گاهی کشنده در سگ ها.

 

آیا تغذیه با پنیر سگ من فوایدی برای سلامتی دارد؟

به صورت تئوری، پنیر حاوی مقادیر زیادی پروتئین، کلسیم، اسیدهای چرب ضروری، ویتامین ها و مواد معدنی است. اما این مواد مغذی را نیز می توان به راحتی با یک غذای خشک معمولی و متعادل به دست آورد.

به این وب سایت رای دهید