گوسفندها در مقابل بزها!

گوسفندها در مقابل بزها!

0 دیدگاه 23 تیر 1400 چاپ خبر بازدید: 542
گوسفندها در مقابل بزها!
در مورد سازگاری با شرایط جدید ، بزها یک گام جلوتر از گوسفندها هستند.  این موجودات در مقایسه با گوسفندان ، توان آن را دارند تا با سرعت بیشتری با تغییر شرایط محیطی سازگار شوند

به گزارش پایگاه خبری "دامپزشک"، یافته های مطالعه جدیدی که توسط محققان در دانشگاه مارتین لوتر هاله ویتنبرگ "MLU" و موسسه لایب نیتس برای زیست حیوانات دام"FBN"صورت پذیرفته است حاکی از آن دارد که گوسفندها و بزها نقاط مشترک زیادی دارند.آنها به لحاظ ژنتیکی تقریباً یکسان هستند و با هم ارتباط نزدیکی دارند و دارای ساختارهای اجتماعی مشابهی نیز میباشند.

این شباهت ها در حالی است که گوسفندان چرنده بوده و بزها کنجکاو بوده و جوانه ها و شاخه های تازه را ترجیح می دهند.

 

محققین این طرح بر این باورند که حیوانات بایستی بتوانند به سرعت در برابر تغییر محیط واکنش نشان دهند زیرا این امر به آنها این امکان را می دهد تا منابع غذایی جدیدی را پیدا کرده و از آنها بهره برداری کنند. به نظر می رسد بزها بهتر و با دقت بیشتری با شرایط جدید سازگار می شوند و در صورت تغییر با پشتکار کمتری در اطراف مانع حرکت می کنند. این موضوع نشان می دهد که آنها از نظر شناختی، انعطاف پذیرتر از گوسفندها هستند.  در این مطالعه این موضوع نیز مورد بررسی قرار گرفت که حیوانات تا چه حد قادر به حرکت در اطراف موانع به منظور رسیدن به غذا هستند.

نتایج کامل این مطالعه در نشریه Royal Society Open Science منتشر شده است .

به این وب سایت رای دهید