تشخیص تبخال در گربه

تشخیص تبخال در گربه

0 دیدگاه 13 مرداد 1400 چاپ خبر بازدید: 228
تشخیص تبخال در گربه
تبخال گربه یک بیماری بسیار مسری است که باعث تورم چشمی و عطسه زیاد می شود. در حالی که هیچ درمانی وجود ندارد. انتقال می تواند از طریق تماس مستقیم با گربه آلوده یا از طریق استنشاق قطرات عطسه یا تقسیم کاسه غذا رخ دهد. گربه های مادر نیز می توانند تب خال را به بچه گربه های خود منتقل کنند.

به گزارش پایگاه خبری "دامپزشک"، ویروس تبخال در گربه ها به عنوان ویروس (FHV یا رینوتراشیت ویروسی گربهFVRنیز شناخته می شود.) گربه ها در هر سنی می توانند به آن مبتلا شوند.هنگامی که گربه دچار تبخال گربه شد، احتمالاً ناقل مادام العمر خواهد شد. گربه یک دوره اولیه بیماری را پشت سر می گذارد و سپس ویروس وارد یک دوره نهفته یا غیر فعال می شود.

این می تواند ماهها تا سالها طول بکشد. اگر گربه دچار استرس شود یا با بیماری دیگری بیمار شود، ویروس می تواند دوباره فعال شده و علائم را دوباره ایجاد کند. گربه ها از بزاق ، ترشحات چشم یا ترشحات بینی گربه های آلوده تبخال می گیرند.

پس از اینکه گربه در معرض ویروس قرار گرفت، بین دو تا پنج روز علائم ظاهر می شود. بیماری معمولاً 10 تا 20 روز طول می کشد ، اما گربه می تواند قبل از شروع علائم و تا سه هفته پس از آن تبخال را به سایر گربه ها منتقل کند.

به این وب سایت رای دهید