چشم پرندگان

چشم پرندگان

0 دیدگاه 19 مرداد 1400 چاپ خبر بازدید: 213
 چشم پرندگان
یک مطالعه جدید نشان می دهد اندازه چشم پرندگان می تواند الگوهای گسترده ای از زیست شناسی و رفتار آنها را آشکار کند ،از جمله جایی که زندگی می کنند ، چه می خورند و چگونه شکار می کنند.

به گزارش پایگاه خبری "دامپزشک"، محققان بر این باورند، پرندگان نسبت به  همه جانوران مهره دار خشکی بزرگترین چشم ها را بعد از قورباغه ها دارند. پرندگان برای یافتن غذا و اجتناب از شکارچیان، به بینایی خود بسیار متکی هستند. در مورد چگونگی تأثیر اندازه چشم پرندگان بر رفتار آنها در مقایسه با سایر ویژگیها، مانند شکل منقار و اندازه بدن، اطلاعات کمی وجود دارد.

بر اساس مطالعات انجام شده، اندازه چشم نیز به شدت با رژیم غذایی ارتباط دارد. چشمان بزرگتر نه تنها نور بیشتری را جذب می کنند ، بلکه می توانند فاصله کانونی و وضوح بیشتری را به ارمغان بیاورند .پرندگانی که حشرات می خورند دارای چشم های بزرگتری هستند که برای تشخیص طعمه در فواصل طولانی مناسب تر است صرف نظر از این که آنها در جنگل یا زیستگاههای باز زندگی می کردند.

 

پرندگانی که چشمان کوچکی نسبت به اندازه بدن خود دارند، اغلب تغذیه کننده شهد هستند، با توجه به این نکته که هنگام جستجوی غذا ممکن است بیشتر به رنگ متکی باشند.

محققان همچنین می توانند از اندازه چشم برای پیش بینی محل جفت گیری و تخم گذاری و نوع تغذیه ، استفاده کنند.

به این وب سایت رای دهید