سنگ کلیه در سگ ها

سنگ کلیه در سگ ها

0 دیدگاه 16 شهریور 1400 چاپ خبر بازدید: 116
سنگ کلیه در سگ ها
محققان می گویند، اولین مرحله در تشکیل سنگ کلیه، رسوب ریز بلورها در ادرار است که حاوی نمک های مختلف ، مواد معدنی و املاح دیگر است. هنگامی که ریز کریستال ها تشکیل می شوند ، می توانند به هم متصل شوند و اندازه آنها افزایش یابد و ماکرو بلورها در نهایت یک سنگ ایجاد میکنند.

به گزارش پایگاه خبری "دامپزشک"، بر اساس مطالعات انجام شده، علائم بالینی سنگ های سیستیک ممکن است شامل هماچوری ، پولاکیوری ، ترنجوریا و دیسوریا باشد، اما این علائم با سایر بیماری های دستگاه ادراری تحتانی نیز شایع است. سنگ های ادراری کوچک می توانند باعث انسداد نسبی یا کامل مجرای ادراری شوند که منجر به اتساع مثانه ، درد شکم ، بی اختیاری، پارادوکسیک ، ترنجوریا و علائم آزوتمی می شود. علائم بالینی اورولیتیازیس فوقانی متفاوت است. و ممکن است متناوب باشند یا بیمار بدون علامت باشد. هماچوری میکروسکوپی یا ماکروسکوپی ممکن است وجود داشته باشد. علائم مرتبط با سنگ های حالب معمولاً ناشی از اختلال عملکرد کلیه در پیلونفریت همزمان یا اوروپاتی انسدادی (آزوتمی پس از کلیه) است. 

ممکن است معاینه فیزیکی در برخی بیماران کوچک ، سنگ سیستیک لمس شود. معاینه مقعدی ممکن است، امکان شناسایی سنگهای ادراری داخل مثانه یا مجرای ادراری لگن را فراهم کند. Renomegaly یا درد کلیه ممکن است با انسداد حالب وجود داشته باشد.

حداقل اطلاعات از بیمارانی که علائم دستگاه ادراری تحتانی را نشان می دهند شامل، شمارش سلول های کامل خون ، پانل بیوشیمی سرم ، تجزیه و تحلیل ادرار با کشت و تصویربرداری تشخیصی است. تفاوت عمده سگ مبتلا به stranguria و pollakiuria عبارتند از: سیستیت باکتریایی ، سنگ کلیه و نئوپلازی.تجزیه و تحلیل ادرار .

 ادرار باید ظرف 1 ساعت پس از جمع آوری تجزیه و تحلیل شود تا تغییرات وابسته به دما و زمان در رسوب به حداقل برسد. یخچال و زمان نگهداری طولانی مدت هر دو ممکن است باعث رسوب کریستالی شود که در ادرار تازه و دمای اتاق مشاهده نمی شود.  با این حال ، حتی در ادرار تازه ، کریستالوری از نظر بالینی ناچیز است.

رژیم غذایی مناسب ، ممکن است در بیماران مبتلا به سنگ کلیه  مورد نیاز باشد. رادیوگرافی شکم و تجزیه ادرار باید بطور معمول در حین انحلال انجام شود. درمان آنتی بیوتیکی باید بر اساس کشت ادرار و نتایج تجویز شود.

به این وب سایت رای دهید