لکه های بدن گربه

لکه های بدن گربه

0 دیدگاه 20 شهریور 1400 چاپ خبر بازدید: 114
لکه های بدن گربه
محققان یک ژن خاص را کشف کرده اند که بیشتر توسعه نوارها ، لکه ها و نقاطی را که روی خز گربه نقش بسته است کنترل می کند. الگوهای رنگی یکی از آن اسرار بیولوژیکی حل نشده است.

به گزارش پایگاه خبری "دامپزشک"، محققین بر این باورند، الگوهای رنگی و تنوع موجود در حیوانات مانند ببرها ، یوزپلنگ ها و گورخرها برخی از سوالات کلیدی را برای ما ایجاد کرده است که: مکانیسم های تکاملی و سلولی که منجر به این الگوها می شود چیست و چگونه در طول تکامل پستانداران تغییر کرده است؟

بارش و تیمش به بخشی از این سوال پاسخ دادند: آنها ژنی به نام DKK4 را شناسایی کردند که به تنظیم توسعه اولیه الگوهای مختلف پوشش در گربه های خانگی کمک می کند. گروه DKK4 ، به احتمال زیاد در الگوهای رنگی در همه گربه ها و شاید سایر پستانداران نیز نقش دارد.

محققان قبلاً ژن دیگری را شناسایی کرده اند که تغییر رنگ خز را در گربه های تیره کنترل می کند. این همان ژنی است که تفاوت بین یوزپلنگ و یوزپلنگ شاه را نشان می دهد، که دارای الگوهای خز ضخیم تر و متمایزتری هستند.

آنها سرنخی در بافت گربه جنین یافتند که به نظر می رسید رنگ خز را حدس مشخص می کند: ضخیم شدن بافت پوست در مناطق خاصی که این مناطق یک "الگوی اولیه" را تشکیل می دهند، الگوهای رنگی احتمالی در خز یک گربه بالغ را تقلید می کند. ناحیه ضخیم نواحی خز تیره تری را مشخص می کند. ناحیه نازک نقاطی را نشان می دهد که روشن تر می شوند.

نمونه اولیه نوعی نقشه در اختیار محققان قرار داد که سلول های دخیل در شکل گیری الگو و زمان شکل گیری الگو را نشان می داد. سپس محققان ترکیب ژنتیکی تک تک سلول ها در مناطق ضخیم و نازک پوست را مورد بررسی قرار دادند. DKK4 به ویژه در پوست ضخیم فعال بود، اما در پوستی که نسبتاً نازک باقی مانده بود فعال نبود.

شاید برایتان سوال باشد که گربه های تمام سفید چطور؟ یا همه گربه های سیاه؟ آنها نیز زیر نوارهای تک رنگ خز خود نقش بسته اند. دو فرایند مختلف وجود دارد که یک الگوی رنگی ایجاد می کند: یکی که الگوی در طول رشد جنینی تشکیل می دهد و دیگری این الگو را به رنگدانه هایی تبدیل می کند که در فولیکول های مو تولید می شوند. در مورد گربه های تک رنگ، الگو اساساً با دستورالعمل هایی برای ایجاد رنگدانه های تیره نادیده گرفته می شود. رنگدانه در گربه های سفید وجود ندارد.

دانشمندان دقیقاً نمی دانند که DKK4 چگونه الگوهای رنگ گربه های خانگی را نشان می دهد، اما آنها می دانند که DKK4 با گروهی از پروتئین ها به نام WNTs که برای توسعه اولیه ضروری هستند، تعامل دارد. WNT ها و DKK4 زمانی که جنین ها فقط دو یا سه میلی متر طول دارند، چند هفته قبل از تولید رنگدانه در مو، یک الگوی اولیه ایجاد می کنند. بارش می گوید، DKK4 در علامت گذاری مناطقی که در نهایت موهای رنگدانه تیره خواهند داشت، مشارکت دارد. اما اینکه این نواحی از پوست خود را برای القای رنگدانه مورد نظر چگونه به خاطر می آورند مشخص نیست.

علاوه بر این، DKK4 تنها بخشی از پاسخ به ژنتیک مرموز است که الگوهای خز را تعیین می کند. بارش می گوید: "ژن های دیگری نیز مسئول هستند، به عنوان مثال، چرا برخی از گربه ها دارای لکه هستند و چرا برخی از گربه ها دارای نوار هستند." بررسی این موضوع نیز در لیست آنها قرار دارد.

ژن به قرار دادن نوارها و لکه ها روی گربه ها در هر اندازه کمک می کند.

به این وب سایت رای دهید