چگونه از ماهی قرمز مراقبت کنیم

چگونه از ماهی قرمز مراقبت کنیم

0 دیدگاه 7 آذر 1400 چاپ خبر بازدید: 151
چگونه از ماهی قرمز مراقبت کنیم
علیرغم افکار عمومی، ماهی قرمز ( Carassius auratus ) حیوان خانگی "بدون نگهداری" نیست. آنها به اندازه هر حیوان خانگی دیگری نیاز دارند و مستحق مراقبت هستند.

به گزارش پایگاه خبری "دامپزشک"، ماهی قرمز گونه‌های سرسختی است و در تحمل بسیاری از اشتباهات مبتدیان خوب است، اما برای اطمینان از سلامت و بقای آنها باید کمی تلاش کنید. آنها را نباید در تنگ ماهی نگهداری کرد، بلکه نیاز به یک آکواریوم با هوادهی مناسب و فیلتراسیون آب دارند.

انواع ماهی قرمز

انواع مختلفی از ماهی قرمز وجود دارد. آنها معمولاً به انواع استاندارد (با بدن بلند) و فانتزی (بدنه گرد) تقسیم می شوند. ماهی قرمز دنباله دار رایج ترین گونه ماهی خانگی است. اگرچه آنها اغلب در فروشگاه های حیوانات خانگی بسیار کوچک فروخته می شوند، این ماهی ها می توانند به طول 14 تا 16 اینچ رشد کنند و ممکن است تا 100 گالن در اندازه کامل خود نیاز داشته باشند. گونه های ماهی قرمز Shubunkin و Sarasa دارای تیپ بدنی مشابهی هستند، اما اغلب ماهی های رنگارنگ تر، با ترکیبی از رنگ های قرمز، سفید، سیاه و زرد هستند.

گونه های فانتزی ماهی قرمز متعدد هستند و سازگاری های آناتومیکی زیادی دارند. این نژادها عبارتند از: اوراندا، رانچو، تلسکوپ، فنتیل، آسمانی، مور و انواع دیگر. آنها دارای بدن تخم مرغی یا گرد هستند. با توجه به ساختار بدن آنها، آنها معمولاً به اندازه ماهی قرمز با بدن دراز رشد نمی کنند و ممکن است برخی از مشکلات ساختاری داشته باشند. این ماهی ها به دلیل چشم های بیرون زده و باله های ظریفشان بیشتر مستعد مشکلات شناوری، بیماری های ستون فقرات و آسیب های تروماتیک هستند. ماهی قرمز اوراندا روی سر خود رشدی گوشتی دارد که به آن ون می گویند که در صورت رشد بیش از حد چشم یا صورت ماهی ممکن است نیاز به پیرایش داشته باشد.

الزامات زیست محیطی

مهم نیست که از چه نوع ماهی قرمزی نگهداری می کنید، حفظ یک محیط آبی مناسب بسیار مهم است. شما به حداقل 20 گالن آب برای هر ماهی قرمز نیاز دارید و انتظار دارید ماهی قرمز بدن دراز شما در طی 5 تا 10 سال اول از این میزان رشد کند. ماهی قرمز دنباله دار می تواند به راحتی تا 20 سالگی زندگی کند و برخی از آنها بیش از 40 سال زندگی کرده اند، و گونه های فانتزی معمولاً تا اواسط نوجوانی زنده می مانند.

اکثر ماهی های قرمز نسبت به اشتباهات مبتدی کیفیت آب بسیار تحمل می کنند. آنها گونه های بسیار مقاومی هستند و می توانند سطوح متوسطی از آمونیاک، نیتریت و نیترات را در مخازن در گردش تحمل کنند. هنگامی که چرخه نیتروژن آکواریوم شما برقرار شد، توصیه می شود نیترات خود را کمتر از 20 میلی گرم در لیتر و آمونیاک و نیتریت را در صفر نگه دارید. در مخازن پر متراکم، ممکن است نگهداری از آن بدون تغییر مکرر آب دشوار باشد. ماهی قرمز به دلیل خوردن مداوم و ایجاد ضایعات بسیار بدنام است. از این رو نیازهای فضایی. آنها همچنین می توانند طیف گسترده ای از pH را تحمل کنند ، مشروط بر اینکه kH شما (سختی کربنات = قلیاییت) به اندازه کافی بالا باشد تا سطح pH را تثبیت کند.

ماهی قرمز علوفه جوی طبیعی است و ممکن است بیشتر وقت خود را در زیرلایه آکواریوم یا حوض خود به جستجوی غذا بگذراند. آنها دوست دارند آخرین لقمه را از وعده های غذایی خود بمکند و اغلب سنگ های کوچکی را در دهان خود می گیرند تا ذرات غذا را پاک کنند. اینها شانس بسیار کمی برای گیرکردن در دهان خود دارند، بنابراین نگران برداشتن آنها از ماهی خود نباشید.

هشدار

از توپ های زیستی ژل کوچک در مخازن ماهی قرمز استفاده نکنید. اینها ممکن است گیر کنند و باعث ایجاد اجسام خارجی دهان شوند که می توانند ماهی شما را بکشند.

اسکان ماهی قرمز در فضای باز

علاوه بر آکواریوم های داخلی، ماهی قرمز را می توان در حوضچه های بیرونی نیز نگهداری کرد. سختی آنها باعث می شود که آنها به راحتی در برابر تغییرات دما در طول روزها و فصول بایستند. به شرط اینکه حوضچه شما به اندازه کافی بزرگ باشد و به درستی ساخته شده باشد، ماهی قرمز شما ممکن است از گذراندن تمام وقت خود در خارج از خانه لذت ببرد، یا در آب و هوای سردتر، زمان خود را بین بیرون و داخل خانه تقسیم کند. حوضچه های فضای باز باید حداقل 30 گالن آب به ازای هر ماهی قرمز داشته باشند و دارای سیستم هوادهی و فیلتراسیون باشند. عمق آب باید حداقل 3-4 فوت باشد، در آب و هوای سردتر عمیق تر.

قرار دادن انواع ماهی قرمز فانتزی در حوضچه های بزرگ و در فضای باز توصیه نمی شود. آنها به خوبی برای شنا در فواصل طولانی تنظیم نشده اند و افزایش عمق می تواند فشار بیشتری بر مثانه شنای آنها وارد کند و اختلالات شناوری را افزایش دهد. به دلیل توانایی ضعیف‌تر در شنا، نمی‌توانند برای غذا با ماهی‌های قرمز دنباله‌دار یا کوی رقابت کنند و بیشتر در معرض حملات شکارچیان هستند.

چقدر و چند وقت یکبار باید به ماهی قرمز غذا داد

ماهی قرمز اغلب با گلدن رتریورها به دلیل اشتهای مشابه و توانایی خود در گود زدن مقایسه می شود. آنها عاشق خوردن هستند و بسته به دمای آبشان، ممکن است تقریبا سیری ناپذیر به نظر برسند. مهم نیست که چه گونه ماهی نگهداری می کنید، از آنجایی که آنها گرماده هستند، هرچه آب گرمتر باشد، ماهی شما گرسنه تر خواهد بود. با دمای آب کمتر از 70 درجه فارنهایت (21 درجه سانتیگراد)، حداقل یک بار در روز به ماهی قرمز خود غذا دهید. بالاتر از این، باید دو بار در روز به ماهی قرمز خود غذا بدهید. به ماهی ها به اندازه ای که ظرف 3 تا 5 دقیقه می خورند، غذا بدهید.

به دنبال رژیم ماهی قرمز با 30 تا 35 درصد پروتئین و 5 تا 7 درصد چربی باشید. برای ماهی‌های فعال در تولید مثل، پرورش ماهی یا بچه‌های جوان، باید رژیم غذایی با پروتئین و چربی بالاتر انتخاب کنید. رژیم های تجاری زیادی در این محدوده برای ماهی قرمز وجود دارد. غذاهای هفتگی غنی از پروتئین، مانند کرم های خونی یا میگوی آب نمک، فقط در آب گرم تر مناسب هستند. نخود سبز پوست کنده شده، که در واقع درمانی برای "یبوست" نیست، درمان بهتری برای تغذیه بیشتر است.

ماهی قرمز فانتزی و اختلالات شناوری آنها می تواند به رژیم غذایی مربوط باشد. ماهی قرمز از آنجایی که سطح خواران حریص است، ممکن است در حین تغذیه هوای زیادی بمکد و به طور موقت شناور شود. تغییر رژیم غذایی در حال غرق شدن، یا بالعکس برای ماهیان شناور منفی، از آناتومی فیزوستومی آنها استفاده می کند، جایی که مثانه گاز به دستگاه گوارش آنها در حلق متصل می شود و اختلال شناوری را بدون مداخله دامپزشکی اصلاح می کند.

الزامات نگهداری ماهی قرمز

اگرچه آکواریوم ها و حوضچه های ماهی قرمز نسبت به اشتباهات مبتدیان تحمل می کنند، نیاز به نگهداری منظم دارند . شما باید به درستی تمیز فیلترهای خود را به طور هفتگی، اما  نه  در یک بار جای همه آنها را، به عنوان شما ممکن است باکتری های لازم را در آنها از دست دادن است که تجزیه فضولات ماهی. حداقل یک بار در هفته از سیفون شن استفاده کنید تا زباله ها و ریزه ها را از بستر خود جدا کنید و مخزن خود را با آب تازه خنک شده پر کنید.

مانند تمام سیستم های ماهی، خرید کیت تست کیفیت آب بر پایه مایع برای حفظ ترکیب شیمیایی آب به شدت توصیه می شود. قبل و بعد از تغییر آب آن را بررسی کنید تا کیفیت آب آکواریوم ماهی قرمز خود را به دقت بررسی کنید.

 

به این وب سایت رای دهید