سلام. من دو تا گربه نر عقیم شده ۱.۵ و ۳.۵ ساله دارم.
دو تا مشکل دارم اینه که گربه بزرگتره مبتلا به یک نوع بیماری خود ایمنی پوستی و تشخیصش داده شده و ۲ ماهه که پردنیزولون می خوره و البته الان به ۱/۴ قرص رسیده و حالا یا ریشه ژنتیکی و یا آلرژی غذایی داره.
و اینکه به هیچ وجه غذای تر نمی خوره و فقط خشک، احتمال آلرژی هم معمولا یا از غلاته یا گوشت قرمز و جگر. غذای هایپو آلرژیک هم در ایران تهیه ش سخته مخصوصا اگه مربوط به آلرژی پوست باشه چون برای گوارش یه برندهایی هست. حالا دوتا برند کم غلات و یه برند ضد آلرژی با سختی پیدا کردم و قاطی می کنم، یه مقدار کم رغبته ولی می خوره چون چاره ای نیست... تا قرصها کامل قطع بشه ببینم زخم پوستیش باز ایجاد میشه یا نه.
و مساله من گربه دیگم هست که بسیار بدغذاست طوری که الان فقط فیله ماهی شیر بصورت نیمه خام می خوره! تمام برندها رو با صبوری امتحان کردم و نخورده و الان محدودیت هم پیدا کردم چون گزینه محدودی برای اون گربه آلرژیکم دارم و اون گربه دوم هم باید اجبارا همین رو بخوره ولی اصلا دوست نداره.
و کلا بعد از این بدغذاییش و فقط خواستن ماهی شیر پر سر و صدا هم شده مخصوصا شبها و دم صبح خیلی ناآرومه و میومیو می کنه و هی به سمت دم در هم میره ( با اینکه عقیمه)... معاینه و آزمایشهاشم خوب بوده.
نمی دونم مشکل چیه و کلا برای تغذیه اینها باید چیکار کنم؟‌ممنون میشم راهنمایی بفرمایید
بهشید دیدگاه: 0 بازدید: 181 1401/12/01 11:27
پاسخ از: دکتر

سلام

مدیریت آلرژی و یافتن گزینه های غذایی مناسب می تواند دشوار باشد، به خصوص زمانی که مارک های خاصی از غذاها به راحتی در دسترس نیستند.

ما در اینجا چند پیشنهاد کلی ارائه میکنیم که ممکن است به شما در رسیدگی به مسائلی که ذکر کردید کمک کند.

1. آلرژی و بیماری های پوستی:
- از آنجایی که گربه بزرگتر شما به بیماری پوستی خود ایمنی مبتلا شده است، مهم است که توصیه های دامپزشک خود را در مورد دارو و درمان دنبال کنید.
- اگر به نظر می رسد رژیم غذایی فعلی برای گربه آلرژیک شما موثر است، گزینه های محدودی را که در دسترس دارید ادامه دهید. وضعیت پوست او را از نزدیک زیر نظر داشته باشید و برای هر گونه تنظیمات لازم در رژیم غذایی یا دارو با دامپزشک خود مشورت کنید.
- اگر زخم های پوستی پس از قطع کامل قرص ها دوباره ظاهر شوند، مهم است که دامپزشک خود را در مورد این پیشرفت مطلع کنید. آنها ممکن است گزینه های درمانی جایگزین یا تغییرات رژیم غذایی را پیشنهاد کنند.

2. تشويق اشتها:
- اگر سوء تغذیه گربه شما بهبود نمی یابد، ضروری است که به تغذیه او توجه کنید. ممکن است برای انتقال به غذای متفاوت تغییرات تدریجی لازم باشد.
- سعی کنید مقدار کمی از غذای جدید را با رژیم فعلی خود مخلوط کنید و به تدریج نسبت غذای جدید را در طول زمان افزایش دهید. این می تواند به این حیوانات کمک کند تا با طعم و بافت جدید سازگار شوند.
- انواع و طعم‌های مختلف غذای مرطوب را آزمایش کنید تا مورد مناسب را پیدا کنید که حیوان از آن لذت می‌برد. گاهی اوقات گرم  کردن غذا یا اضافه کردن مقدار کمی آب می تواند آن را جذاب تر کند.
- مطمئن شوید که غذا تازه است و به درستی نگهداری می شود، زیرا گربه ها ممکن است به غذای کهنه یا فاسد حساس باشند.
- مشورت با یک دامپزشک یا یک متخصص تغذیه گربه را در نظر بگیرید که می تواند راهنمایی های متناسب با نیازهای خاص گربه شما ارائه دهد.

3. تغییرات رفتاری:
- بی قراری، میو کردن، و رفتار تعقیب دم گربه شما ممکن است پاسخی به استرس یا ناامیدی باشد. این می تواند به ترجیحات غذایی او یا تغییرات فعلی در روتین او مربوط باشد.
- بهبود محیط و زمان بازی می تواند به کاهش استرس و ایجاد تحریک ذهنی کمک کند. گربه خود را در جلسات بازی تعاملی با استفاده از اسباب بازی ها درگیر کنید یا او را در فعالیت هایی که از آنها لذت می برد شرکت کنید.
- محیطی راحت و امن برای گربه خود ایجاد کنید و برای او مکان هایی برای پنهان شدن، بالا رفتن و خراشیدن فراهم کنید.
- استفاده از پخش کننده های فرمون یا اسپری های مخصوص گربه ها مانند Feliway را در نظر بگیرید که می تواند به ایجاد یک فضای آرام کمک کند.
- اگر این تغییرات رفتاری ادامه یافت یا بدتر شد، توصیه می‌شود با دامپزشک مشورت کنید تا مشکلاتاحتمالی دامپزشکی زمینه‌ای را بررسی کنید.

در نهایت، به یاد داشته باشید، همیشه مهم است که از نزدیک با یک دامپزشک مشورت کنید تا نگرانی های سلامتی در خصوص گربه های خود را به طور موثر برطرف کنید. آنها می توانند تشخیص دقیق تر و توصیه های متناسب بر اساس نیازهای خاص گربه شما ارائه دهند.

به این وب سایت رای دهید