عفونت ادراری در گربه ها

عفونت ادراری در گربه ها

0 دیدگاه 20 شهریور 1400 چاپ خبر بازدید: 161
عفونت ادراری در گربه ها
تحقیقات جدید ارتباط بین عفونت های دستگاه ادراری و استرس را نشان می دهد. کاهش استرس می تواند دفعات بیماری را کاهش دهد. استرس می تواند مربوط به تغییرات در برنامه خانواده مانند، ساعات کاری مختلف، نقل مکان به خانه جدید یا بازسازی خانه ای که در آن زندگی می کنید، می تواند استرس زا باشد.

به گزارش پایگاه خبری "دامپزشک"، اگر گربه دارید، و گربه شما نر باشد ، ممکن است در مورد بیماری مجاری ادراری تحتانی گربه (FLUTD) شنیده باشید. در حقیقت از هر 100 گربه 8 نفر با این بیماری درگیر هستند. دستگاه ادراری تحتانی که شامل، مثانه و مجرای ادراری می شود. و علائم عفونت ادراری عبارتند از: ادرار خونی ، فشار آوردن به ادرار ، بروز حوادث خارج از جعبه زباله و در مردان انسداد و ناتوانی در ادرار کردن.در گربه های ماده مشکل عفونت ادراری وجو ندارد. مجرای ادرار آنها کوتاه و نسبتاً پهن است. هنگامی که عفونت های ادراری باعث ایجاد بلورها و مخاط در ادرار می شوند، گربه ماده می تواند نسبتاً راحت بلورها را از خود عبور دهد.گربه های نر دارای مجرای ادرار طولانی تر و باریک هستند. کریستال ها و مخاطی که از طریق مجرای ادراری حرکت می کنند می توانند یک پلاگ ایجاد کرده و جریان ادرار را مسدود کنند. به دلیل آناتومی نر ، بیماری دستگاه ادراری تحتانی در صورت عدم تشخیص به موقع می تواند خطرناک و حتی تهدید کننده باشد.

به محض بروز علائم در گربه نر ، باید درمان شروع شود که از آنتی بیوتیک ها و گاهی اوقات ضد التهاب استفاده می کنند. گربه هایی که دچار عفونت ادراری می شوند ، مکرراً دچار عفونت هستند. 

مصرف آب و انتخاب غذا کلیدهای پیشگیری از عفونت های ادراری هستند. مصرف آب در اولویت گربه ها نیست. افزایش مصرف آب می تواند به ترشح بیشتر ادرار از طریق مثانه کمک کند و ادرار را رقیق تر کند. تازه و تمیز نگه داشتن آب و تغذیه برخی غذاهای کنسروی که مصرف آب را افزایش می دهد می تواند به پیشگیری کمک کند.

انتخاب رژیم غذایی در این گربه ها مهم است. Science Diet C/d ،Royal Canin SO و  Purina Pro Plan UR رژیم غذایی ادراری، سه رژیم غذایی هستند که دامپزشکان برای جلوگیری از بازگشت عفونت های ادراری توصیه می کنند.

این رژیم ها، ادرار را اسیدی می کنند. کریستال ها به راحتی در ادرار اسیدی تشکیل نمی شوند. باکتری ها نیز در ادرار اسیدی رشد خوبی ندارند. رژیم های غذایی همچنین دارای مقدار کمی منیزیم و فسفر هستند که اجزای سازنده تشکیل کریستال هستند. برای اینکه این رژیم ها بتوانند بر pH ادرار تأثیر بگذارند ، باید تنها چیزی باشند که تغذیه می شوند. افزودن غذاهای دیگر رژیم غذایی را خراب می کند. این همان چیزی است که مدیریت رژیم را بسیار سخت می کند. گربه ها ممکن است سخت گیر باشند.اما آنها همیشه همکاری نمی کنند و فقط غذا می خورند.

پیشگیری از عفونت های مجاری ادراری در گربه ها نیاز به یک رویکرد چند وجهی دارد. اگر این مشکل را در گربه خود مشاهده می کنید ، برای بررسی گزینه ها با دامپزشک خود مشورت کنید.

به این وب سایت رای دهید