مروری بر گیاهان سمی بهاری برای سگ ها

مروری بر گیاهان سمی بهاری برای سگ ها

0 دیدگاه 28 فروردین 1400 چاپ خبر بازدید: 247
تغییر فصل و ورود به بهار دلنشین همیشه برای ما با خاطراتی شیرین همراه بوده است.

اما در این بین ، بسیاری از کلینیک ها و بیمارستان های دامپزشکی در فصولی چون بهار و تابستان با موارد متعددی از مراجعه حیوانات خانگی به دلیل مسمومیت روبرو میشوند.

از اینرو محافظت از این حیوانات در فصول یاد شده اهمیت بسیار زیادی دارد.

در نوشته ایی که پیش رو دارید تلاش شدا است تا برخی از رایج ترین مخاطرات حیوانات خانگی در طبیعت بهاری و زیبا برشمرده شوند :

 

کودهای تجاری و طبیعی

وقتی کودها روی چمن یا در محوطه باغها پاشیده می شوند ، سگ ها ممکن است پس از دویدن در محوطه و سپس نظافت ، به طور تصادفی ، این مواد شیمیایی را مصرف کنند. 

کودها حتی اگر به مقدار کم توسط این حیوانات مصرف شوند ، می توانند مشکلات متعددی را ایجاد کنند.

از اینرو تلاش در جهت عدم تماس سگها با این مواد از اهمیت ویژه ایی برخوردار میباشد.

از علائم مهم مصرف کود توسط سگ ها میتوان به حالت تهوع ، استفراغ ، اسهال ، مشکلات تنفسی ، لرزش و تشنج اشاره نمود.

بخاطر داشته باشید که کودهای آلی یا «طبیعی» غالباً حاوی پس ماندهای مختلفی چون کنجاله محصولات کشاورزی ، یا موادی چون پودر استخوان ، پودر خون ، پودر پر و پودر ماهی باشند که برای سیستم هاضمه سگ ها مضرر میباشند.

 

گیاهان و گلها

حتی برخی از گل های شناخته شده و دوست داشتنی نیز در صورت بلعیده شدن توسط حیوانات خانگی می توانند مضر باشند. 

توجه داشته باشید که مصرف گیاهان زیر برای حیوانات خانگی سمی است:

نیلوفرها — گلهای نیلوفر برای گربه ها بسیار سمی هستند.

زنبق ها — بلعیدن هر قسمت از زنبق ، حتی چند دانه از گرده این گیاه می تواند سبب نارسایی کشنده کلیه در گربه ها شود.

گل نرگس — گل نرگس برای سگ ها بسیار سمی است و در صورت بلعیده شدن توسط این حیوانات ، علائمی چون استفراغ ، اسهال ، درد شکم ، تشنج و افت فشار خون ممکن است پدید آید.

گل لاله — گل لاله یکی از رایج ترین گل هایی است که در بهار رشد میکند اما حاوی سمومی است که می تواند سبب بروز بیماری در سگها شود.

علائم بلع لاله در این حیوانات شامل حالت تهوع و سوزش دهان است.

آزالیاس — بلع این گیاه توسط سگ ، می تواند کشنده باشد. علائم آن مشتمل بر مشکلات گوارشی مانند استفراغ ، اسهال و کاهش فشار خون است.

کروکوس پاییزی — این گیاه به دلیل دارا بودن گلهایی با رنگ بنفش که در بهار شکفته میشوند قابل تشخیص هستند. مصرف این گیاه سبب بروز احساس سوزش در دهان سگ ها میشوند و ناراحتی گوارشی ، آسیب های کبدی ، کلیوی و عوارض قلبی به همراه دارد.

خرزهره — گلیکوزیدهای مرکزی موجود در خرزهره ، می تواند برای سگ ها کشنده باشد. علائم مصرف این گیاه در سگها شامل لرزش عضلات ، استفراغ و اسهال خونی است.

آماریلیس — گل این گیاه واجد سمومی است که می تواند سبب بروز استفراغ در سگ شود. از علائم دیگر مصرف گل این گیاه توسط سگها میتوان به افسردگی ، آبریزش بیش از حد بینی و دهان ، بی اشتهایی و لرزش اشاره نمود.

نخل ساگو — گرچه نخل ساگو ممکن است یک گیاه ساده با برگهای  سبز و زیبا باشد اما برای سگ ها بسیار سمی است. این گیاه معمولی که در فضای باز یا فضای داخلی رشد می کند ، می تواند در سگها باعث استفراغ خونی ، خونریزی ، اسهال ، نارسایی کبدی و مرگ شود.

قارچ — اگرچه ممکن است این گروه از گیاهان را به ندرت در فضای سبز شهرها و منازل مشاهده کنید ، با این حال گاهی اوقات ، آنها در چمن ها و باغ ها ظاهر می شوند. 

تحت شرایطی که بسیاری از آنها بی ضرر هستند ، برخی از انواع قارچ ها وجود دارند  که در  صورت مصرف توسط حیوانات خانگی می توانند خطرناک یا حتی کشنده باشند. 

خانواده قارچ آمانیتا از جمله این قارچ های مضر است . این خانواده قارچی از خود بوی ماهی متساعد میکند و از این جهت ، برای سگها وسوسه انگیز میشود. 

از دیگر قارچ های خطرناک نیز می توان به خانواده های لپیوتا و گالرینا اشاره کرد.

همیشه زمانی که سگ خود را در فضای باز نگهداری می کنید ، به صورت فعال بر عملکرد آن نظارت داشته باشید و اگر حیوان خانگی شما گیاهی سمی یا مضر در فضای سبز را بلعید ، سریعاً به دنبال مراقبت های فوری دامپزشکی باشید و نمونه ای از ماده بلعیده شده را نیز با خود به همراه ببرید.

 

تهیه،تنظیم و ترجمه : تیم علمی سامانه دامپزشک

به این وب سایت رای دهید