چرا گربه ها دوست دارند پنهان شوند؟

چرا گربه ها دوست دارند پنهان شوند؟

0 دیدگاه 8 دی 1400 چاپ خبر بازدید: 372
چرا گربه ها دوست دارند پنهان شوند؟
گربه‌ها دوست دارند در چیزهایی مانند جعبه‌های مقوایی و کیسه‌های مواد غذایی پنهان شوند. چرا گربه ها اینقدر دوست دارند پنهان شوند و چگونه می توانید فضاهای امنی برای گربه خود فراهم کنید تا در آن پنهان شود؟

به گزارش پایگاه خبری "دامپزشک"، گربه ها از بودن در فضاهای بسته مانند زیر مبلمان و جعبه های مقوایی لذت می برند، زیرا دوست دارند احساس امنیت کنند. پنهان شدن یک رفتار طبیعی برای گربه است. مانند پنهان شدن در کنار آبگرمکن یا خشک کن لباس در ماه های سردتر. نگرانی زمانی ایجاد می شود که گربه به دفعات بیشتر مخفی می شود. 

اگر گربه شما بیشتر از قبل پنهان می شود، از غذا خوردن، نوشیدن و توالت کردن او  مطمئن شوید. اگر گربه‌ها احساس خوبی نداشته باشند، ممکن است بیشتر پنهان شوند و هر گونه درد یا ناراحتی ممکن است روی عادات غذایی و حمام آنها تأثیر بگذارد. پنهان شدن بیشتر به دلیل یک بیماری پزشکی به عنوان یک علامت غیر اختصاصی در گربه ها در نظر گرفته می شود. این بدان معنی است که اگر گربه شما به دلیل یک مشکل پزشکی مخفی شده است، می تواند به دلیل هر تعدادی از فرآیندهای بیماری باشد. دامپزشک شما ممکن است بتواند با کمک معاینه فیزیکی کامل و همچنین آزمایشاتی مانند آزمایش خون و رادیوگرافی دلیل خاصی را بررسی کند.

اگر دامپزشک شما نتواند از نظر پزشکی مشکلی در مورد گربه شما پیدا کند، پس علاقه ناگهانی گربه شما به پنهان شدن دائمی ممکن است یک نگرانی رفتاری واقعی باشد. گربه ها به راحتی می توانند در اثر تغییرات محیطی دچار استرس شوند. چیزهایی مانند نقل مکان به یک خانه جدید، افراد جدید یا حیوانات خانگی در خانه، یا حتی فقط مرتب کردن مبلمان می تواند گربه را تحت فشار قرار دهد. در خانه با چندین گربه، کاملاً ممکن است که یک گربه به گربه دیگر قلدری کند. بنابراین گربه قلدر ممکن است پنهان شده باشد زیرا از بیرون بودن و اینکه در کجا ممکن است گربه قلدر آنها را ببیند عصبی است. این در واقع یک مشکل تا حدودی رایج در خانه های چند گربه ای است و به آن پرخاشگری بین گربه ای می گویند. گربه ها همچنین می توانند مانند سگ ها فوبیای صدا داشته باشند، بنابراین مواردی مانند رعد و برق و آتش بازی ممکن است گربه شما را به سادگی از ترس پنهان کند. 

اگر گربه شما بیشتر به دلیل استرس یا ترس پنهان می شود، دامپزشک شما ممکن است داروهای ضد اضطراب مانند آمی تریپتیلین، کلومیپرامین یا فلوکستین را توصیه کند. داروهایی مانند گاباپنتین می‌توانند به کاهش استرس در طول رویدادهای استرس‌زای حاد، مانند بازدید از دامپزشک، هنگام طوفان‌های تندری، نمایش‌های آتش‌بازی یا سفر کمک کنند. با این حال، مانند بسیاری از مشکلات رفتاری، داروها راه حل دائمی نیستند. در عوض، آنها به کاهش استرس در گربه شما کمک می کنند در حالی که هر دوی شما برای کاهش عوامل استرس زا کار می کنید. افزودن پخش کننده های فرمون، مانند Feliway، می تواند کمک کند که خانه شما بوی گربه را نسبت به گربه شما دوستانه تر نشان دهد. به گربه خود اجازه دهید به آرامی با افراد جدید در خانه شما گرم شود. گربه با کسی که می تواند به فضای زندگی و شخصی اش احترام بگذارد، خیلی سریعتر گرم می شود و اگر مجبور به انجام جلسات دراز کشیدن ناخواسته نشود، استرس بسیار کمتری خواهد داشت. پرخاشگری بین گربه ها مشکل ظریف تری است و دامپزشک شما می تواند تغییراتی را در چیدمان خانه شما پیشنهاد دهد، مانند اضافه کردن قفسه های گربه در مناطق پرتردد مانند راهروها و افزایش منابع مانند کاسه های غذا آب و جعبه های زباله.

چگونه فضاهای امن برای پنهان شدن گربه خود را فراهم کنید

از آنجایی که پنهان شدن در گربه ها یک رفتار طبیعی است، بهتر است به جای جلوگیری از مخفی شدن گربه خود، فضاهای امنی برای پنهان شدن گربه خود فراهم کنید. به این ترتیب آنها در فضاهای ناامن مانند ماشین لباسشویی و خشک کن یا پشت وسایل مخفی نمی شوند. بیشتر گربه‌ها دوست دارند از روی زمین بلند شوند. بنابراین فراهم کردن فضاهای دنج، مانند تخت گربه در یک قفسه کتاب محکم یا درخت گربه با فضای مکعبی ساخته شده، می تواند یک مخفیگاه جذاب باشد.

گربه‌های مسن‌تر ممکن است آرتروز داشته باشند، حتی اگر آن را نشان ندهند، بنابراین گربه‌های مسن‌تر ممکن است از مخفی شدن فضاهای پایین قدردانی کنند. این می‌تواند شامل جعبه‌های مقوایی، خانه‌های خراش‌دار خانگی یا تجاری باشد، اما می‌تواند شامل حامل آنها نیز باشد. در واقع، ترک خود را حامل گربه از همه زمان ها با داخل بستر راحت می توانید آن را برای شما راحت تر وقتی که آن زمان به گربه خود را به دامپزشک است. اگر گربه شما حامل خود را به عنوان یک مخفیگاه امن می بیند، زمانی که زمان رفتن به جایی فرا می رسد، راحت تر آن را در آن قرار دهید. پنهان شدن یک رفتار کاملا طبیعی برای گربه شما است. 

به این وب سایت رای دهید