8مشکل رایج پنجه سگ

8مشکل رایج پنجه سگ

0 دیدگاه 27 دی 1400 چاپ خبر بازدید: 256
8مشکل رایج پنجه سگ
سگ‌ها بیشتر وقت خود را روی پنجه‌هایشان برای راه رفتن، دویدن و آوردن می‌گذرانند، بنابراین به راحتی می‌توان فهمید که چقدر مهم است که مطمئن شوید که از پنجه‌های سگ خود به خوبی مراقبت می‌کنید.

به گزارش پایگاه خبری "دامپزشک"، پدهای پنجه ای عایق پاهای سگ را در بر می گیرد، کشش را فراهم می کنند، به تعادل، کاهش سرعت و توقف کمک می کنند و به عنوان ضربه گیر برای استخوان ها و مفاصل تشکیل دهنده پاها و پاهای سگ عمل می کنند.

 علیرغم این واقعیت که آنها بادوام هستند و برای مقاومت در برابر فعالیت و سایش زیاد طراحی شده اند، با مشکلاتی مواجه می شوند.

مهم است که به طور مرتب پنجه های سگ خود را برای هر گونه مشکلی بررسی کنید و اقدامات لازم را برای حفظ سلامت و محافظت از آنها انجام دهید.

علائم مشکلات و آسیب های پد پنجه در سگ ها

لیسیدن و جویدن پنجه آسیب دیده

لنگش یا لنگیدن

پنجه های قرمز و ملتهب

ضایعات و ترشحات

ریزش مو

زخم هایی با دلمه و تاول

بریدگی، ساییدگی و پارگی

ناخن های ترک خورده و پاره شده

لنت های خشک ترک خورده

شل شدن لبه های پوست روی پدهای پنجه

امتناع از راه رفتن یا تحمل وزن روی پنجه

کیست و رشد

خون ریزی

بوی بد از پنجه می آید

آلرژی

حیوانات خانگی نیز مانند انسان ها می توانند از انواع آلرژی ها رنج ببرند. حیوانات خانگی که از آلرژی رنج می‌برند، به‌ویژه در پنجه‌های پا دچار خارش می‌شوند و معمولاً برای تسکین خارش، آنها را گاز می‌گیرند، لیس می‌زنند یا می‌جوند. همچنین احتمال ابتلا به عفونت های مزمن گوش و پوست و مشکلات غدد مقعدی در آنها بیشتر است. در برخی موارد، لیس زدن بیش از حد می تواند باعث تحریک یا آسیب شود و ممکن است پنجه را بیشتر مستعد عفونت های قارچی و باکتریایی ثانویه کند. حیوانات خانگی که بیش از حد پنجه های خود را لیس می زنند باید از نظر آلرژی توسط دامپزشک بررسی شوند. 

عفونت های قارچی و باکتریایی

بسیاری از گونه های مختلف باکتری و قارچ به طور معمول روی بالشتک پنجه حیوان خانگی شما زندگی می کنند، اما گاهی اوقات این موجودات می توانند خارج از کنترل رشد کرده و باعث عفونت شوند. عفونت های پوستی باکتریایی و قارچی در سگ ها شایع است و اغلب پنجه ها را درگیر می کند.

علائم عفونت در پنجه ها شامل لیسیدن و جویدن پنجه ها، قرمزی، تورم، درد، خارش و تخلیه است. به طور معمول، پوست بین انگشتان پا و سایر چین های پوستی با خارش، قرمزی، ترشحات چرب و گاهی اوقات تغییر رنگ قهوه ای ناخن ها تحت تاثیر قرار می گیرد.

این عفونت ها همچنین گاهی اوقات می توانند ثانویه به آلرژی باشند. دامپزشک شما بهترین فرد برای تشخیص عفونت در حیوانات خانگی شما است و می‌تواند درمان‌های مختلفی از جمله کرم‌های موضعی، دستمال مرطوب و شوینده‌ها را برای درمان آنها تجویز کند.

مشکلات ناخن

ناخن‌های بلند: ناخن‌های بلند پا شایع هستند و می‌توانند عواقب منفی زیادی برای سگ شما داشته باشند. ناخن های بلند می تواند راه رفتن را برای سگ شما دشوارتر کند. هنگامی که ناخن های سگ با زمین سخت تماس پیدا می کند، سطح سخت ناخن را به داخل بستر ناخن فشار می دهد و برای سگ درد ایجاد می کند و این می تواند به تمام مفاصل انگشت پا فشار بیاورد. همچنین ناخن‌های بلند باعث می‌شود سگ شما از شکستگی یا پارگی ناخن رنج ببرد.

ناخن های در حال رشد: ناخن هایی که به درستی کوتاه نمی شوند یا به طور طبیعی با راه رفتن در بیرون فرسوده نمی شوند، می توانند به ناخن های رشد کرده دردناک تبدیل شوند.

پاره شدن ناخن ها: پاره شدن یا شکستگی ناخن زمانی اتفاق می افتد که سگ شما ناخن پای خود را به چیزی می گیرد. یک سناریوی رایج زمانی است که سگی از بیرون به طور ناگهانی لنگیده و گاهی خونریزی می کند و با بررسی دقیق تر، ناخن آسیب دیده دیده می شود. ناخن های پاره شده و شکسته می تواند بسیار دردناک باشد و معمولاً خونریزی می کند، بنابراین بهتر است توسط دامپزشک درمان شود .

پدهای پنجه خشک و ترک خورده: پدهای پنجه حیوانات خانگی قرار است خشن باشد تا بتوانند روی سطوح صاف کشش پیدا کنند. با این حال، عوامل مختلفی از جمله روسازی گرم، شرایط زمستانی، مواد شیمیایی، هوای خشک، قرار گرفتن در معرض سطوح ناهموار و لیس زدن بیش از حد می‌توانند باعث خشکی و ترک خوردن پدهای پنجه شوند. پنجه های خشک و ترک خورده می تواند دردناک باشد و حیوان خانگی شما را در معرض خطر عفونت قرار دهد.

سوختگی و تاول: اگر هوا برای شما خیلی گرم است که با پای برهنه بیرون بروید، برای سگ هایتان هم خیلی گرم است! همیشه قبل از اینکه به سگتان اجازه دهید روی آن راه برود پیاده رو را با دست خالی خود احساس کنید. اگر نمی توانید به راحتی کف دست خود را به مدت 10 ثانیه یا بیشتر روی آسفالت نگه دارید، برای پنجه های سگ شما خیلی گرم است.

متأسفانه حیوانات خانگی ممکن است در اثر راه رفتن روی سطوحی که بیش از حد گرم هستند دچار سوختگی روی پدهای پنجه خود شوند. پدهای سوخته پنجه ممکن است متورم، قرمز یا تاول به نظر برسند. سوختگی پنجه ها یک مسئله پزشکی جدی است و نیاز به توجه سریع دامپزشک دارد.

بریدگی و سایش: بریدگی، ساییدگی و پارگی می تواند در هر زمانی رخ دهد و از آنجایی که سگ ها در زمین های مختلف می دوند و بازی می کنند، رایج هستند. مهم است که هنگام راه رفتن سگ خود مراقب اجسام نوک تیز روی زمین باشید و هنگام دویدن روی زمین ناهموار یا ناهموار یا روی پیاده رو، از محافظت مناسبی برخوردار باشید. یافتن اجسام خارجی مانند سنگ‌های کوچک، چوب‌ها، سوراخ‌ها و شیشه‌های شکسته و خرده‌های بریدگی و پارگی غیرمعمول نیست.

انگل ها: کنه ها به دلیل پنهان شدن بین انگشتان حیوان خانگی که می توانند انواع مشکلات از جمله درد و عفونت را ایجاد کنند. بهترین کار این است که یک متخصص دامپزشکی کنه را بردارید. اگر نمی توانید به دامپزشک مراجعه کنید، از موچین یا ابزار مخصوص حذف کنه استفاده کنید تا کنه را از سر بگیرید و به آرامی آن را بیرون بکشید. برای برداشتن موفقیت آمیز سر باید همراه با بدن جدا شود.

حیوانات خانگی همچنین ممکن است از هجوم کنه ها در پنجه ها رنج ببرند که می تواند باعث پوسته پوسته شدن، ریزش مو و تورم شود. دامپزشک شما باید آزمایشاتی را برای تشخیص و درمان کنه انجام دهد.

کیست و رشد: کیست ها و توده ها معمولاً روی پنجه ها یا بین انگشتان سگ شما ایجاد می شوند. در صورت مشاهده با دامپزشک خود تماس بگیرید.

ناخن سگ خود را پدیکورکنید: ناخن های سگ شما باید زمانی کوتاه شوند که به اندازه ای بلند شوند که هنگام راه رفتن سگ، زمین را لمس کنند. اینکه هر چند وقت یکبار باید ناخن سگ خود را کوتاه کنید بستگی زیادی به سگ شما دارد. بعضی از نژادها ممکن است اصلاً نیازی به کوتاه کردن نداشته باشند.

کوتاه کردن ناخن باید تجربه ای آرام و کم استرس برای شما و سگتان باشد. آموزش دادن به سگ خود برای پذیرش لمس پاهایش می تواند به کوتاه کردن ناخن کمک کند. همچنین می توانید سگ خود را آموزش دهید که ناخن های خود را با استفاده از تخته خراش سوهان کند. هنگامی که سگ خود علائم استرس و ترس را نشان می دهد از پایین نگه داشتن یا کوتاه کردن ناخن سگ خود بپرهیزید زیرا درست مانند انسان ها به یاد می آورند و این کار را در آینده دشوارتر یا غیر ممکن می کند. منابع بسیار خوبی برای کمک به کوتاه کردن کوتاه کردن ناخن برای شما و سگتان وجود دارد.

شرایط آب و هوایی را در نظر بگیرید

در تابستان، مهم است که از راه رفتن سگ خود روی سنگفرش یا شن و ماسه داغ خودداری کنید. در زمستان، سنگ نمک و ذوب یخ های شیمیایی می تواند باعث آسیب به پنجه های سگ شما شود و وقتی سگ شما پنجه هایش را می لیسد، می تواند توسط سگ شما بلعیده شود. سعی کنید از این موارد اجتناب کنید و بعد از پیاده روی، پنجه های سگ خود را با آب گرم بشویید تا مواد شیمیایی و نمک را بشویید و از مرطوب کننده برای جلوگیری از خشکی و ترک خوردن پنجه های سگ خود استفاده کنید. از لوسیون ها یا مرطوب کننده های مخصوص انسان برای سگ خود استفاده نکنید . با دامپزشک خود برای یک مرطوب کننده مخصوص سگ مشورت کنید.

پنجه چک را انجام دهید

انجام معاینات پنجه، ترجیحاً پس از بازی در خارج از منزل یا انجام فعالیت‌های سنگین، مهم است، زیرا این زمان‌ها محتمل‌ترین زمان‌ها برای بروز آسیب‌ها هستند. همچنین زمانی است که سگ شما به احتمال زیاد چیزی در پد یا بین انگشتان پا گیر می کند. نگاهی بیندازید و هر گونه زباله را پاک کنید و مراقب آسیب یا تاول باشید.

کمک های اولیه را اعمال کنید

داشتن کیت کمک های اولیه سگ برای آسیب های جزئی بسیار مهم است. اگر بریدگی جزئی یا تاول روی پای سگ خود پیدا کردید، آن را با شستشوی ضد باکتری تمیز کنید و محل را تا حد امکان بانداژ کنید. همچنین ممکن است بخواهید از چکمه سگ برای جلوگیری از آسیب بیشتر استفاده کنید.

مراقب سگ خود باشید و با دامپزشک مشورت کنید.

کوتاه کردن دم در برخی نژادهای سگ

به این وب سایت رای دهید