درمان حیوانات خانگی

درمان حیوانات خانگی

0 دیدگاه 6 مهر 1400 چاپ خبر بازدید: 336
درمان حیوانات خانگی
بسیاری از سگ های مسن دچار شرایط طولانی مدت می شوند که گاهی اوقات ممکن است به پرستاری خانگی نیاز داشته باشند. اگر دچار بیماری شدند برای درمان حیوانات خانگی خود، با دامپزشک خود صحبت کنید.

به گزارش پایگاه خبری "دامپزشک"،  این نکات به شما کمک می کند تا در صورت بروز بیماری در حیوان خانگی، بتوانید به راحتی آن را در خانه درمان کنید. اگر سگ یا توله سگ شما بیمار است یا اسهال دارد این مشکلات رایجی است که می تواند ناشی از عفونت، پاکسازی یا تغذیه باقیمانده باشد. از دادن باقی مانده غذا اجتناب کنید. این می تواند مشکلات جدی مانند پانکراتیت (التهاب غده گوارشی) را ایجاد کند. حیوانات خانگی مبتلا به آرتروز به یک تخت نرم و کمک در بالا و پایین نیاز دارند. ماساژ ماهیچه ها در ابتدای روز ممکن است مفید باشد.

تشخیص و درمان حیوانات خانگی، امری تخصصی است که باید با آزمایشات و تجهیزات مخصوص دامپزشکی صورت پذیرد. متخصصان، با مشاوره دامپزشکی به شما، ضمن تشخیص بیماری، با بروز ترین مِتُدهای پزشکی و با تجهیزات تخصصی، به درمان حیوانات می پردازند.

کلینیک دامپزشکی آنلاین حیوانات


دامپزشکی شامل بخش های مختلفی از جمله: جراحی، اورژانس، داخلی، رادیولوژی، سونوگرافی، دندانپزشکی، اصلاح و شستشو، فیزیوتراپی، واکسیناسیون، انگل زدائی، سرم تراپی، گواهی سلامت، خدمات مشاو.ره ای، امور تغذیه، نژاد شناسی و... می باشد که شما می توانید با مراجعه به کلینیک های دامپزشکی، بهترین خدمات را برای درمان حیوانات خانگی، دریافت نمایید.

نحوه انتقال بیماری حیوانات خانگی


حیوانات خانگی همانند انسانها، به بیماری های مختلفی دچار می شوند که اگرچه برخی از آنها قابل انتقال به انسان نیست، اما برخی که منشأ باکتریایی، ویروسی، قارچ و انگلی دارند، قابل شیوع می باشد. از آنجا که امروزه، ارتباط انسانها، با حیوانات خانگی رواج یافته است، تماس با آنها منجر به ابتلای به بیماری های حیوانات در انسان ها شده است. به همین دلیل، برای زندگی سالم و در امان ماندن از بیماری حیوانات، باید به تشخیص و درمان حیوانات خانگی، اهمیت ویژه ای داد.

شایع ترین بیماری های حیوانات خانگی


بیماری جرب در سگ ها: میکروب ها همیشه در زیر پوست حیوانات وجود دارند اما اگر سیستم ایمنی بدن آنها، تضعیف شود و به درستی با آنها مقابله نکند، منجر به رشد باکتری ها در زیر پوست می شود که در نهایت باعث ضایعات پوستی و ریزش مو، می گردد. این بیماری که مسری نیز می باشد با داروهای تزریقی و موضعی قابل درمان است و برای جلوگیری از سرایت آن، کافی است با مشاوره دامپزشکی، نسبت به تشخیص و درمان حیوانات خانگی، اقدام نمایید.

بیماری صرع در حیوانات: این بیماری اگرچه غالبا در سگ و گربه، شیوع دارد، اما حیوانات دیگر نیز امکان ابتلا به آن را دارند. مهم ترین عارضه ی آن تشنج است که برای درمان آن، دامپزشک داروی ضد تشنج، تجویز می کند.   

بیماری هاری: یکی از خطرناک ترین بیماری های شایع حیوانات است که مسری نیز می باشد. این بیماری ناشی از نوعی از ویروس است که به مغز حیوان نفوذ می کند و باعث وحشی شدن آن می گردد. برای درمان حیوانات خانگی مبتلا به آن، داروهای ضدعفونت، تزریق می کنند.

بیماری دیستمپر در حیوانات: یکی از شایع ترین بیماری های حیوانات است که بیشتر سگ ها به آن مبتلا می شوند. این بیماری، روده، ریه و سیستم عصبی را هدف قرار می دهد و از بیماری های کشنده می باشد. برخی از علائم بیماری دیستمپر عبارتند از: عطسه، سرفه، اسهال، بی اشتهایی، ترشحات چشم و بینی و فلج شدن موضعی بدن. این بیماری درمان قطعی ندارد و باید با مراقبت های بهداشتی، از ابتلای حیوان به آن، جلوگیری کرد.

چه زمانی به دامپزشک مراجعه کنیم؟


اگرچه برای پیشگیری از بیماری و درمان حیوانات خانگی، نیاز به مراجعه یا مشاوره دامپزشکی داریم، اما زمان مراجعه، در سلامتی و طول عمر این حیوانات، اهمیت بالایی دارد. بنابراین برخی از علائمی که در رجوع به دامپزشک به ما هشدار می دهند را ذکر می کنیم.

تغییر عادت غذایی حیوانات: اگر حیوان شما، یک وعده ی غذایی را نخورد و این رفتار او، ادامه دار بود و یا دچار گرسنگی زودهنگام شد به طوری که علاوه بر وعده های غذایی، غذای بیشتری را طلب می کرد و همچنین تشنگی مفرط دچار شد، در این صورت، باید هرچه سریعتر، به دامپزشک مراجعه کنید چراکه ممکن است ناشی از یک بیماری جدی باشد.

تغییر علائم ظاهری حیوانات: اگر چنانچه در اندام سگ یا هر حیوان خانگی، تغییر غیر عادی مشاهده کردید، آن را با یک دامپزشک در میان بگذارید. قرمزی چشم، ترشحات غیر معمول، بی حالی، تنفس نا منظم و شدید، ناتوانی در دفع ادار، کاهش وزن، خارش های غیر عادی و ضایعات پوستی و... از جمله تغییرات غیر عادی هستند که باید در صورت مشاهده آن، به کلینیک های دامپزشکی مراجعه نمایید.

تغییرات غیر عادی در ادرار و مدفوع حیوانات: هر حیوانی، ظاهر ادرار و مدفوع خاصی دارد که دارنده حیوانات خانگی، باید ضمن اطلاع از آن، در صورت مشاهده تغییرات غیر عادی مثل خشکی یا سفتی غیر معمول و یا وجود خون، برای درمان حیوانات خانگی به دامپزشک مراجعه نمایند.

حیوانات خانگی مانند انسان ها، در معرض ویروس ها و باکتری های مختلفی هستند که برای پیشگیری از بیماری، باید بهداشت و اصول نگهداری از حیوانات را رعایت کنیم و در صورت نیاز، برای تشخیص و درمان حیوانات خانگی از متخصصین دامپزشکی کمک بگیریم. 

بیماری سگ یا توله سگ استفراغ و اسهال

اگر سگ یا توله سگ شما بیمار است یا اسهال دارد می تواند ناشی از عفونت، پاکسازی یا تغذیه باقیمانده باشد. تغییر رژیم غذایی متفاوت از رژیم غذایی معمول نیز می تواند باعث ناراحتی معده شود. بهتر است تغییر رژیم غذایی به تدریج انجام شود. برای درمان حیوانات خانگی خود، حداقل سه روز وقت بگذارید و مقدار کمی از رژیم جدید را به رژیم فعلی اضافه کنید.

استفراغ معمولا به معنی ناراحتی شکم است اما می تواند نشانه بیماری های دیگر نیز باشد. اگر سگ شما مرتبا استفراغ می کند یا ضعیف و بی حال به نظر می رسد، همیشه با دامپزشک خود تماس بگیرید.

 اجازه ندهید سگ شما بیش از حد نوشابه بخورد. نوشیدن مقدار زیادی آب منجر به استفراغ بیشتر با خطر کم آبی بدن می شود.

آب خنک و جوشانده شده را کمی و اغلب بدهید. اگر حیوان خانگی شما استفراغ می کند و نمی تواند غذا را پایین نگه دارد، می توانید یک وعده غذایی به او ندهید اگر چه اجازه مصرف آب را به او می دهید.

اسهال حیوانات خانگی

اگر اسهال بیش از یک تا دو روز (بسته به شدت) ادامه یافت، باید با دامپزشک مشورت کنید. در صورت داشتن توله سگ با استفراغ یا اسهال، همیشه با دامپزشک خود مشورت کنید.

دسترسی به آب

دسترسی به آب برای حیوانات مسن بسیار مهم است. بنابراین اگر حیوان خانگی شما در راه رفتن یا ایستادن مشکل دارد اطمینان حاصل کنید که کاسه آب برای دسترسی آسان قرار گرفته است. اگر حیوان خانگی شما غذا نمی خورد، غذا را در اطراف نگذارید. آن را بردارید و بعدا مقدار کمی از چیزهای متفاوت را ارائه دهید. غذاهای جذاب شامل مرغ تازه است.

با رعایت این نکات شما می تواند حیوان خانگی خود را در خانه درمان کنید.

به این وب سایت رای دهید